Szkoła Podstawowa nr 2
im. gen. A. Słubickiego w Izbicy Kujawskiej ul. Nowomiejska 3 87 - 865 Izbica Kujawska
TEL/FAX: (054) 28 65 011
mail: sp2izbicakuj@wp.pl
REGON: 911333541
Używamy plików cookies. Zmień ustawienia przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

Szkolenie eTwinning

10 maja 2016 r. nasze germanistki p. Magdalena Bochman oraz p. Bożena Szadkowska prowadziły zajęcia warsztatowe w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Włocławku.

Na zajęcia liczną grupą przybyli nauczyciele naszego Gimnazjum. Tematem warsztatów było zapoznanie zebranych z możliwościami programu eTwinning. Prowadzące podzieliły się przykładem dobrych praktyk- zaprezentowały dwa nagrodzone projekty eTwinning: "Berliner Krimis- historyjki kryminalne w Berlinie" oraz "Frieden ist eine Kunst- pokój jest sztuką".

W praktycznej części zadań uczestnicy warsztatów poznali kilka darmowych aplikacji wspierające innowacyjne działania nauczycieli w pracy z uczniami, w klasie z dostępem do Internetu.

Dzięki wykorzystaniu metody "learnind by doing" uczestniczki warsztatów od razu wypróbowały wykorzystanie nowoczesnej technologii do przygotowania ciekawych materiałów na zajęcia lekcyjne. Nie obyło się bez śmiechu i zdrowej rywalizacji podczas wykonywania zadań.Tekst: Magdalena Bochman, dodano: 14 maja 2016

Warsztaty informatyczne pt. "eTwinning - możliwości współpracy międzynarodowej"

Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, podczas których dowiecie się Państwo o korzyściach płynących z udziału w programie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjno - komunikacyjnych. Podczas spotkania podzielimy się z Państwem swoimi dobrymi praktykami oraz przedstawimy wybrane narzędzia informatyczne, które będziecie mogli wykorzystać w swojej pracy z uczniami. Będą to między innymi programy, które wykorzystujemy zarówno we współpracy międzynarodowej z partnerami krajów Europy oraz na co dzień. Będą to darmowe aplikacje wspierające innowacyjne działania nauczycieli w pracy z uczniami, w klasie z dostępem do Internetu. Ułatwiają one przygotowanie ciekawych lekcji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, tworzenie quizów, tablic tematycznych, przygotowanie prostych narzędzi do zbierania wypowiedzi twórczych. Służą one także do ewaluacyjnych podsumowań po lekcji lub do wykorzystania w krajowych lub międzynarodowych projektach eTwinning.


Warsztaty odbędą się we Włocławskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w dniach 10.05.2016 roku (dla szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych) oraz 13.05.2016 roku (dla przedszkoli) w godz. 16.00- 18.00.

Warsztaty poprowadzą: Magdalena Bochman i Bożena Szadkowska - nauczycielki Gimnazjum im. gen. Augustyna Słubickiego w Izbicy Kujawskiej oraz Alina Wujcik - nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 97 "Dziecięcy Sad" w Łodzi.

Więcej informacji...


Dodano: 6 maja 2016

Doroczna konferencja eTwinning 2015

W dniach 22 - 24 października 2015 roku odbyła się w Brukseli roczna europejska konferencja eTwinning, wyjątkowe spotkanie 500 nauczycieli i edukatorów z czterdziestu, w większości europejskich krajów. Uczestniczyły w niej osoby, które zawodowo zajmują się podnoszeniem jakości edukacji w swoich krajach. Spotkać można było zarówno ambasadorów eTwinning oraz nauczycieli zasłużonych dla Programu, jak również nowych eTwinnerów. Nasze gimnazjum reprezentowane było przez nauczycielkę języka niemieckiego, panią Magdalenę Bochman.

Konferencja eTwinning to spotkanie ludzi różnych kultur, tradycji i języków. Ale można było zauważyć coś, co łączyło wszystkich uczestników. To wiara w ideę eTwinning - łamanie stereotypów, otwartość na dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, uczenie się od siebie.

Po inspirujących wystąpieniach rozpoczynających konferencję (m.in. Martine Reichert z Komisji Europejskiej, David Kerr z Uniwersytetu w Bristolu i Rafaelle Salinari z Uniwersytetu w Bolonii) można było wziąć udział w grze miejskiej, która odbyła się w centrum Brukseli. W czasie wspólnego rozwiązywania zadań z wykorzystaniem tabletu udało się zintegrować międzynarodowe grupy.

W centrum zainteresowania znajdowały się warsztaty edukacyjne. Uczestnikom zaoferowano cały wachlarz warsztatów, w tym liczne komputerowe. Tematyka warsztatów była bardzo zróżnicowana i obejmowała m.in. takie zagadnienia jak: zanurz się w technologii, kodowanie, wykorzystanie tabletów w projektach eTwinning, czynne obywatelstwo, uczenie się przez działanie i wiele, wiele innych.Dodano: 11 listopada 2015

eTwinning

Od roku szkolnego 2013/2014 nasze gimnazjum dołączyło do programu eTwinning. eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:
Wykorzystywanie komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery czyli narzędzi akceptowanych przez uczniów i wzbudzających ich entuzjazm;
Języki obce są konieczne do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską, a natychmiastowe korzystanie z wiadomości 'lekcyjnych' wywołuje radość uczniów i zwiększa ich motywację do nauki;
Temat projektu jest związany z podstawą programową kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, a nauka realizowana atrakcyjną metodą projektu edukacyjnego.
Zalety projektów eTwinning:
entuzjazm uczestników uczniów i nauczycieli,
motywacja do nauki
dostosowanie zadań do możliwości każdego ucznia,
bezpieczny Internet - narzędzia i obszary pracy eTwinning są dostępne tylko dla uczestników programu,
wykorzystanie istniejącej szkolnej bazy komputerowej czyli pracowni komputerowych i Szkolnego Multimedialnego Centrum Informacji nie tylko na lekcjach informatyki, stosowanie metody projektu (szczególnie ważne w gimnazjach),
możliwość tworzenia zespołów nauczycieli: 'przedmiotowiec', językowiec, informatyk,
możliwość tworzenia zespołów nauczycieli: 'przedmiotowiec', językowiec, informatyk,
elastyczność projektu - możliwość dostosowania tematu i czasu trwania projektu do potrzeb uczniów, nieograniczony czas rejestracji, możliwość wprowadzania modyfikacji w każdej chwili.

W roku szkolnym 2013/ 2014 uczniowie naszego Gimnazjum współpracowali z partnerską szkołą we Francji Coll?ge Paul Langevin w Sainte Savine. Koordynatorami projektu "Berliner Krimis" były p. Magdalena Bochman oraz p. Bożena Szadkowska- nauczycielki języka niemieckiego. Celem projektu było napisanie historyjek kryminalnych, których akcja toczy się w stolicy Niemiec. Następnie zadaniem uczniów było nagranie MP 3 ze stworzonych historyjek. Dziełem końcowym był film na podstawie jednego z opowiadań.

Za rejestrację projekt otrzymał Odznakę eTwinning: http://desktop.etwinning.net/files/desktop/pdf/certificate/project/etw_certificate_99474_pl.pdf Nauczycielom została przyznana Krajową Odznakę Jakości: http://desktop.etwinning.net/files/desktop/pdf/label/qualitylabel/etw_qualitylabel_65636_pl.pdf oraz Europejską Odznakę Jakości, za wyróżniającą pracę w partnerstwie: http://desktop.etwinning.net/files/desktop/pdf/label/europeanqualitylabel/10_2014/etw_europeanqualitylabel_65636_pl.pdf Co więcej, projekt naszego Gimnazjum znalazł się na liście 15 najlepszych projektów ubiegających się o Nagrody eTwinning 2015. Więcej na: http://www.etwinning.net/pl/pub/news/news/etwinning_prizes_2015_shortli.htm

12 marca br. została ogłoszona lista laureatów ogólnopolskiego konkursu "Nasz projekt eTwinning 2015", w którym uczestniczyła nasza szkoła. Projekt "Berliner Krimis" znalazł się wśród laureatów. Uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody odbędzie się 29 maja 2015 roku w Warszawie. Gratulujemy sukcesu. Więcej na: http://www.etwinning.pl/aktualnosci/laureaci-konkursu-nasz-projekt-etwinning-2015

W roku szkolnym 2014/ 2015 uczniowie klas I, II i III gimnazjum przystąpili do realizacji kolejnego projektu. Francja jest nadal szkołą partnerską. Tegoroczny projekt nosi tytuł " Eine virtuelle Reise entlang der Märchenstraße"- wirtualna podróż szlakiem niemieckich bajek". Celem projektu jest poznanie przez polskich i francuskich uczniów dzieła literackiego Jakuba i Wilhelma Grimm jakim są "Baśnie" oraz biografii jego autorów. Uczniowie doskonalą swoją znajomość języka niemieckiego poprzez pisanie tekstów i kręcenie filmów. Koordynatorem projektu jest p. Magdalena Bochman- nauczyciel języka niemieckiego. http://desktop.etwinning.net/files/desktop/pdf/certificate/project/etw_certificate_107322_pl.pdf