Izbicki kościół parafialny od wielu lat stanowi miejsce upamiętniające pochodzenie i postać Justyny Chopinowej – matki jednego z największych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina. Co roku w Izbicy Kujawskiej koncertują międzynarodowej sławy artyści, ale w tym roku format i poziom osiągnął chyba swój zenit – przed zgromadzoną publicznością stanął Rafał Blechacz – wybitny pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, posiadacz wielu innych  wyróżnień, którego  właściwie łatwiej spotkać w USA czy Japonii aniżeli w Polsce.

Artystę zapowiedział znany i ceniony krytyk muzyczny, wielki popularyzator muzyki klasycznej Jan Popis, który w swym wystąpieniu podkreślił ogromny dar prowadzenia niezwykłej  korespondencji  Blechacza z emocjami Chopina, co czyni z niego jednego z najbardziej doskonałych interpretatorów dzieł Fryderyka Chopina.

Po wspaniałym koncercie, Rafał Blechacz zwierzył się publiczności, że gdy tylko dowiedział się o izbickich koncertach,  zapragnął w jednym z nich uczestniczyć. Jego marzenie właśnie się spełniło i ma nadzieję, że jeszcze kiedyś do nas powróci.

Poniżej znajduje się unikalna galeria zdjęć z przygotowania do koncertu.

[Tekst: Tomasz Grabowski, fotografia: Roman Klimczewski]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *