22 kwietnia to bardzo ważna data dla nas wszystkich – Światowy Dzień Ziemi. I chociaż o środowisko naturalne należy dbać każdego dnia naszego życia, to warto tę datę zapamiętać. W tygodniu poprzedzającym najmłodsza społeczność szkolna  wykonała szereg działań, mających na celu propagowanie idei ochrony środowiska. Uczniowie klas I – III poznawali kontynenty i oceany, rozróżniali je pod względem wielkości, wysokości i głębokości. Dowiedzieli się również, że na Ziemi mamy jeszcze jeden kontynent – plastikowy, który jest jak wyrzut sumienia współczesnej cywilizacji. Przy pomocy przygotowanych kart pracy, sprawdzali, czy ich domy są ekologiczne, a na zajęciach omawiali wnioski, do jakich doszli. Dowiedzieli się, do czego potrzebna jest woda, gleba i chmury. Zdobywali praktyczne umiejętności właściwej segregacji śmieci. Wykonywali w grupach quizy ekologiczne , dzięki którym dowiedzieli się na przykład: co to jest Czerwona Księga, jaką rolę pełnią lasy, które materiały rozkładają się najdłużej, co to jest globalne ocieplenie, czyteż poznali rodzaje odnawialnych źródeł energii. Stawali przed różnymi problemami zanieczyszczenia wody, powietrza, gleby i starali, się podczas pracy grupowej, znaleźć ekologiczne rozwiązanie. Wszyscy uczniowie okazali się być świadomi, jakie skutki przynosi lekkomyślne zanieczyszczanie środowiska i jak ważne jest dbanie o nie każdego dnia. Efektem działań uczniów jest ekologiczna gazetka „Dzień Ziemi” i wzrost świadomości ekologicznej.

[ Tekst: Anna Buziewska ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *