Drodzy Rodzice!

Drodzy Rodzice to, że dzieci są „chłonne jak gąbka” i przyswajają wiedzę bardzo szybko wiemy nie od dziś. Pamiętajmy zatem, że jako dorośli jesteśmy w pełni odpowiedzialni za nawyki i zachowania, które uznaje się za właściwe. Bez odpowiedniego przykładu nauka nie przyniesie efektów. Niektórzy rodzice zastanawiają się czy ich dzieciom potrzebna jest lekcja savoir-vivre’u. Prawda jest taka, że bez znajomości podstawowych zasad dobrego wychowania dziecku ciężko będzie funkcjonować w szkole, a tym bardziej nawiązywać relacje z rówieśnikami. Warto więc stopniowo uczyć swoje dzieci odpowiednich manier, jednocześnie samemu stając się ich najlepszym przykładem. Dziecko, które od najmłodszych lat zostaje zaznajomione z podstawowymi regułami uprzejmości i kultury, szybciej zyskuje pewność siebie oraz uczy się samodzielności. Oczywiście należy też pamiętać, że osoby właściwie wychowane i stosujące zasady savoir-vivre’u są o wiele lepiej postrzegane przez społeczeństwo. Dobre maniery powinny więc stanowić jeden z głównych elementów rozwoju, co z pewnością zaowocuje sukcesem w przyszłości. Umiejętność zachowania się w określonych sytuacjach jest jak pływanie czy jazda na rowerze: trzeba się nauczyć, a potem robi się to odruchowo. Młodość jest to czas na naukę, teraz  gafy i potknięcia będą wybaczone, w dorosłym życiu płaci się za nie wyższą cenę. Najogólniej zasady savoir- vivre to: uśmiech, uprzejmość, życzliwość, punktualność, dyskrecja, lojalność, grzeczność.

Szkoła podejmuje i podejmować będzie wszelkie działania uczące zasad savoir- vivre, a rodziców prosimy o współpracę i wspieranie tych działań. 

 ,,Dziecko chce być dobre.
 Jeśli nie umie – naucz. 
Jeśli nie wie – wytłumacz. 
Jeśli nie może – pomóż”.

Janusz Korczak

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami savoir-vivre’u znajdującymi się w załączniku poniżej.

Zasady savoir-vivre’u – pobierz załącznik

[ Tekst: Sylwia Śledzińska ]