Dzień 31.01.2024 roku na długo zapadnie w pamięci nie tylko społeczności szkolnej, ale też izbickiej. Tego dnia naszą placówkę odwiedził Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Realizując marzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego, artyści w samo południe zabrali nas w piękną, muzyczną podróż w samo centrum historii Polski. Wydarzenie kulturowe rozpoczęło się starodawnym, polskim zwyczajem, czyli od narodowego tańca Poloneza. Potem przyszedł czas na prezentacje kostiumów scenicznych, które są autentyczną kopią umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I, poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego, po czasy współczesne.  Soliści, w pięknym brzmieniu, przenieśli nas w realia osiemnastowiecznej i dziewiętnastowiecznej muzyki, w którym to czasie pieśń żołnierska dodawała otuchy, wiary i nadziei na odzyskanie upragnionej Niepodległości. Podczas widowiska nie zabrakło motywów współczesnych. Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wywołał w publiczności radość, a dla całej społeczności szkolnej był żywą lekcją historii i kształtowania postaw patriotycznych. Zachwyceni talentem, w pozycji stojącej, podziękowaliśmy całemu Zespołowi gromkimi brawami.

[ Tekst: Kamil Kawczyński ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *