12go października 2022r. uczniowie klasy trzeciej i czwartej pod opieką pań: Ewy Barcz, Renaty Kucharskiej i Anny Buziewskiej odwiedzili Centrum Kultury i Historii w Brześciu Kujawskim. Uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych rozwijających twórcze pasje pod nazwą „Kwadratowy świat”. Drewno to przyjemny, ekologiczny materiał, a udostępnione w wielu różnych kształtach pozwala na kreatywność. Uczestnicy warsztatów dostali znane od zawsze drewniane klocki oraz kołeczki i przy pomocy młoteczków i kleju składali swoje postacie i zwierzaki. Na koniec została już tylko zabawa kolorami. Każde z dzieci robiło dwie figurki, które po wyschnięciu, zabrały do domów.
Uczniowie uczestniczyli również w wystawie multimedialnej WAHADŁO CZASU, która opowiada o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne.
Dzieci mogły poczuć się jak archeolodzy – kopiąc w piasku i odkrywając elementy odnalezionych kości czy jaja dinozaura. Bardzo interesujące okazało się podglądanie ukrytych w ścianie okienek przedstawiających m.in pracę kowala. Po drodze na ekranach dotykowych rozmieszczonych w całym muzeum dzieci mogły rysować i grać w gry nawiązujące do epoki, którą akurat zwiedzały.
Inną ciekawą atrakcją była komnata księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka. Wchodzących do komnaty zaskoczyła postać kobiety ubranej w strój z epoki, która zwracała się do zwiedzających i opowiadała o życiu na dworze księżnej. W tym miejscu można było zasiąść na tronie lub zagrać w grę i posłuchać informacji o drodze Władysława na tron.
Wychodząc z komnaty uczniowie trafili na średniowieczny stragan, na którym spotkali szewca, rzeźnika i winiarza – którzy opowiadali o tajnikach swojego fachu.
Bardzo interesującą częścią wystawy była ta, poświęcona folklorowi, gdzie można było obejrzeć i posłuchać opowiadań dotyczących zwyczajów panujących na Kujawach, zagrać w grę sprawdzającą znajomość gwary kujawskiej i ułożyć układankę dotyczącą strojów ludowych.
Uczniowie mieli również okazję przejść się odtworzoną uliczką żydowską, pokrytą prawdziwym brukiem, która przywitała zwiedzających plakatami pochodzącymi z dawnych lat, zaprezentowała sklep kolonialny i autentyczny szyld apteczny. Na wystawie uczniowie zasiedli również w przedziale wagonu kolei wąskotorowej i wyruszyli w podróż z Włocławka do Brześcia i do Izbicy Kujawskiej.
Ostatnim etapem naszej wycieczki było odwiedzenie wiejskiej zagrody przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, w której mogliśmy oglądać owieczki, kozy i konie.
[Tekst: Anna Buziewska]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *