28 lutego uczniowie klas 5a, 6a i 6b pod opieką pań: Doroty Dobisz, Jolanty Stefaniak, Katarzyny Piskorskiej i Beaty Bulińskiej odwiedzili Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim. Uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pt. „Jak zbudowane jest drzewo”. Na początku zajęć uczestnicy obejrzeli film wprowadzający w tematykę lasu, po którym odbyła się krótka pogadanka na temat roli drzew w życiu człowieka. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające ich wizję drzew. Z kartonu, różnobarwnych bibułek, igieł i kory drzew powstały kolorowe drzewka, które wprawiły wszystkich w wiosenny nastrój. Warsztaty zakończyły się przejściem po ścieżce sensorycznej. Uczniowie mogli poczuć las pod swoimi stopami przechodząc kolejno po igłach, szyszkach, gałązkach i korze sosny. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy „Wahadło czasu”, która opowiada o historii i tradycjach Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Multimedialna wystawa pozwoliła uczniom przenieść się w czasie. Dzieci mogły samodzielnie odkopać zabytki archeologiczne, podglądać dawne światy i nasłuchiwać ich odgłosów. Poznać zwyczaje panujące na Kujawach czy nauczyć się podstawowych kroków Kujawiaka. Po drodze na ekranach dotykowych rozmieszczonych w całym muzeum mogły rysować i grać w gry nawiązujące do epoki, którą akurat zwiedzały. Największą atrakcją wystawy okazała się komnata księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka. Wchodzące do komnaty dzieci powitała postać kobiety ubranej w strój z epoki, która opowiadała o życiu na dworze księżnej i młodym Władysławie – przyszłym królu Polski. Wyjazd zakończył się wspólnym posiłkiem w restauracji „Wajcha”.

[ Tekst: Beata Bulińska ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *