11 października uczniowie z klas piątej b, szóstych , siódmych i ósmej  uczestniczyli w wycieczce do Skansenu Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we wsi Kłóbka. Głównym celem wycieczki było przybliżenie wyglądu dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie. Nieopodal wsi stoi piękny odbudowany pałac rodziny Orpiszewskich . Najbardziej znaną jego mieszkanką była Maria Orpiszewska z Wodzińskich- muza Słowackiego i narzeczona Chopina. Panie przewodniczki  oprowadzając nasze grupy dały nam piękną lekcję  muzealną i wprowadziły  uczniów w klimat dawnych czasów. Zapoznaliśmy się  z elementami wyposażenia domu mieszkalnego oraz budynków gospodarczych w XIX w , młyna , karczmy ,szkoły, posterunku straży pożarnej i kościoła . Budynki znajdujące się na terenie skansenu są autentyczne, sprowadzone do muzeum z pobliskich miejscowości i z każdym z nich związana jest historia życia konkretnej rodziny. Największy entuzjazm wzbudziły  gospodarskie zwierzęta, które uczniowie spotkali: kozy, kury, króliki, kaczki czy gęsi. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie oko w oko z tymi wiejskimi zwierzętami . Natomiast klimat pałacu tchnął w nas nostalgię za pięknym XIX wiekiem – „Belle epoque” Stare fotografie rodzinne skłaniały do refleksji nad dawnymi czasami. Pogoda dopisała wyśmienicie i wszyscy wrócili do domu w doskonałym nastroju. 

[ Tekst: Dorota Dobisz ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *