O naszym zdrowiu w znacznej mierze decydujemy sami – zależy to między innymi
od  sposobu naszego odżywiania. Prawidłowa dieta to taka, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz odpowiednią ilość energii. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe i coraz mniejsza aktywność fizyczna mają niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Prowadzą do rozwoju nadwagi, otyłości oraz wielu innych chorób. „Dzień zdrowego odżywiania” to ogólnoszkolna akcja informacyjna mająca na celu poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu zdrowego odżywiania. Projekt realizowali uczniowie
klasy piątej pod opieką p. Beaty Bulińskiej.

            10 i 11 kwietnia były w naszej szkole „Dniami zdrowego odżywiania”. Na głównym korytarzu szkoły została umieszczona gazetka, na której znalazły się plakaty dotyczące zasad zdrowego odżywiania oraz instrukcja obliczania  wskaźnika masy ciała – BMI. Podczas przerw uczestnicy projektu wręczali uczniom i nauczycielom ulotki o tematyce prozdrowotnej: „Dlaczego owoce i warzywa są cenne dla zdrowia?”, „Czy wiesz, że otyłość…”. W tych dniach uczniowie klas 1-5 uczestniczyli w warsztatach żywieniowych, które poprowadziła pani mgr Ilona Drzewiecka – dietetyk kliniczny. Ponadto, została przygotowana wystawa modeli dań obiadowych wykonanych przez uczennice klasy piątej. Prezentowane prace mają inspirować do komponowania zdrowych i różnorodnych posiłków. Przedstawiają również proporcje, w jakich poszczególne składniki posiłku powinny  pojawiać się na naszych talerzach. Pamiętajmy o tym, że połowę naszego talerza powinny zajmować warzywa.

[ Tekst: Beata Bulińska ]